November 25. a nők elleni erőszak megszűntetésének világnapja – Szólaljunk fel magunkért!
Világszerte hatalmas méreteket ölt a nők elleni erőszak! Az Európai Unió területén a 15 éves kor feletti nők harmada vált fizikai vagy szexuális erőszak áldozatává élete során, és hetente mintegy 50 nő veszti életét családon belüli erőszak következtében[1]. A liberalista trendek ellenére azonban napjainkban még mindig tabunak számít a bántalmazás, a legtöbben szégyellik és elhallgatják mi történt, történik velük mindennapjaik során, vagy tisztában sincsenek azzal, hogy az erőszaknak milyen formái léteznek. Ha valaki mégis felszólal, a bántalmazás okozta lelki teher mellett, sok esetben áldozathibáztató hangokkal is szembe kell néznie. A nők elleni erőszak megszűntetésének világnapja alkalmából, az AVON arra kéri nők millióit, hogy tegyük fel vörös rúzsunkat, és szólaljunk fel együtt a bántalmazás ellen! Juttassuk el mindenkihez az üzenetet, hogy a bántalmazás semmilyen formája nem elfogadható és van segítség az áldozatok számára!
Napjainkban rengeteg tévhit kering arról, mit jelent az erőszak, milyen formái vannak és kiket érintenek. Sokan nem tudják, hogy a kapcsolati erőszak nem csak a fizikai és szexuális bántalmazást jelenti, hanem megnyilvánulhat szóbeli-, lelki- és gazdasági erőszak formájában is. Az AVON által készített felmérés válaszadóinak 93%-a szerint a hátrányos helyzetű családokban fordulhat elő inkább családon belüli erőszak, míg a rendezett anyagi körülmények között élő, diplomával rendelkező családok esetében ez a szám mindössze 63%. A valóságban azonban az erőszak valószínűsége nem függ társadalmi státusztól, munkahelytől, anyagi helyzettől, lakóhelytől, vagy iskolázottságtól. Sajnos bármelyik családban előfordulhat bántalmazás, amely sok esetben a külvilág számára láthatatlanul, a négy fal között történik. A kapcsolati erőszak áldozatai a legtöbb esetben nehezen ismerik fel, hogy ami velük történik, az bántalmazás, vagy szégyent éreznek miatta, így a legtöbbször nagyon nehéz segítséget kérniük. Amikor mégis megteszik, kulcsfontosságú, hogy együtt érző és segítő fülekre találjanak, hiszen a bagatellizáló és áldozathibáztató hangok tovább súlyosbíthatják sérüléseiket.
Az AVON a nők vállalataként idén november 25-én arra ösztönöz mindenkit, hogy szólaljunk fel a bántalmazás ellen! Egy kutatás szerint 5 másodperccel több figyelmet kapunk ha vörös rúzst viselünk[2], ezért a szépségmárka arra kéri nők millióit, hogy tegyenek fel egy piros rúzst, és használják ezt a plusz figyelmet arra, hogy minél többekhez eljuttassák az üzenetet, hogy a bántalmazás semmilyen formája nem elfogadható és van segítség az áldozatok számára! A vörös rúzs nemcsak a közös küzdelmünket szimbolizálja és erőt ad a felszólaláshoz, de még nagyobb esélyt biztosít számunkra, hogy meghallják hangunkat.
Az AVON számára kiemelten fontos ügy a családon belüli erőszak elleni küzdelem, melynek keretében saját csatornáin hívja fel a figyelmet erre az óriási társadalmi problémára, és évek óta termék- és nagy összegű pénzadományokkal támogatja áldozatsegítő szervezetek munkáját. Az elmúlt évek példáját követve, idén összesen 11,2 millió forinttal járult hozzá a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet tevékenységéhez, a Krízisambulanciák üzemeltetéséhez, az ambulancián elérhető segítő szolgáltatások körének pénzügyi tanácsadással való bővítéséhez, valamint egy rendőrök számára szervezett érzékenyítő képzéssorozat lebonyolításához. Mindezek mellett pedig, a vállalat idén két anyaotthon munkáját is segíti pénzbeli támogatással, Szegeden és Kaposváron.
„Büszke vagyok rá, hogy az AVON-nál folytatott munkám során, minden nap azért dolgozhatok, hogy tevékenységünk révén a nőket segítsük. Nap mint nap hallunk arról, hogy mennyi nő szenved el valamilyen fajta erőszakot, és sajnos ez még csak a jéghegy csúcsa, hisz a legtöbb bántalmazás rejtve marad a külvilág elől. November 25-én, a nők elleni erőszak megszűntetésének világnapján fogadjuk meg, hogy többé nem hunyunk szemet a bántalmazás felett, emeljük fel hangunkat és álljunk ki minden nő nevében! Együtt hihetetlen dolgokra vagyunk képesek, erőt és hitet adhatunk a bántalmazottaknak, és elhallgattathatjuk az áldozathibáztató hangokat” – nyilatkozta Busi Andrea, az AVON Magyarország CSR Specialistája.
A kapcsolati erőszak formáiról bővebben az Avon YouTube csatornáján, a következő linkre kattintva tájékozódhatunk: https://www.youtube.com/watch?v=FnzFz1ScGbs
Van kitől segítséget kérni, és van kiút a bántalmazó kapcsolatból! A Krízisambulanciák hiánypótló szolgáltatásai ingyenesek, előre egyeztetett időpontban és akár anonim módon is segítséget lehet kérni. A www.aszeretetnemart.hu honlapon megtalálható a krízisambulanciák elérhetősége. Jelenleg az Ökumenikus Segélyszervezet jogász, pszichológus és szociális munkás szakemberei személyes és online tanácsadás formájában is állnak rendelkezésre. Továbbá az AVON támogatásával létrejött, A szeretet nem árt elnevezésű Facebook és Instagram oldalakon is hasznos információkat találhatunk a témával kapcsolatban.
[1] https://www.europarl.europa.eu/news/hu/headlines/society/20201119STO92007/europai-parlament-fel-kell-szamolni-a-nok-elleni-eroszakot
[2] https://www.airyhair.com/blog/3-research-studies-proving-why-you-need-to-wear-more-red-lipstick/