Életünk részévé vált a számítógép és az okos eszközök használata. És ez nemcsak a felnőtteket érinti, a gyerekeink is ezt élik. Minden ismerősöm kisgyereke már baba korában nyújtózkodik a telefonok után.
Az én fiaim is ilyen érdeklődők voltak és kellő ellenőrzés mellett, számítógépezhettek már kisiskolás korukban. Mivel szerkesztőségben dolgoztam, bevittem iskolai szünetek alkalmával a gyerkőcöket, ha lapzárta idején be kellett mennem az irodába. Mint tudjátok, több női lap főszerkesztője voltam. Amíg voltak magazinok… Szerettek a srácaim a szerkesztőségben lenni, mert ilyenkor engedtem játszani is őket a GÉPEKEN. Farmot építettek, kis pingvin kolóniát alapítottak és mesefilmet néztek. Ki gondolta volna, hogy ez veszélyes is lehet?
Miért sikítozik a néni?
Az egyik ilyen dolgozós napon, amikor a kisebb fiam „dolgozott” az irodában, megint beülhetett egy gép elé és mesét nézhetett. Egyszer csak riadtan kiáltott fel: „Anya gyere, itt egy néni és bácsi sikítozik és birkózik!” És tényleg… A mesecsatorna oldalát hackerek támadták be és nem mesefilmet töltött be az oldal, hanem felnőtt tartalmat. Nem hittem a szememnek, azt hittem, hogy a gyerek valamit félregépelt. Én is megpróbáltam beírni a csatorna nevét. És nekem is a sóhajtozó pár „szorgoskodott” a képernyőn. Azonnal kerestem másik meseoldalt. És ott is ez fogadott. Kiderült, hogy aznap ezzel szórakoztak a hackerek. Gyerekeknek szóló oldalakat támadtak és változtattak pornó csatornává. Mondanom sem kell, hogy azonnal az IT-s csapatunkhoz fordultam. Ők pedig rátették a gépekre a vírusvédelmet, és javasolták, hogy az otthoni eszközeinkre is szerezzem be, mert enélkül számos kellemetlenség, például vírusok, káros tartalmak vagy adathalász támadások is érhetnek az online térben.
Az otthoni védelemhez keresgéltem a neten és megtaláltam az ESET vírusvédő programjait. Mint megtudtam, a szoftver az online és mobil fizetést is védi. Ez számomra fontos, hiszen egyre több dolgot vásárolok online. És megnyugtató, hogy nem fogják leemelni a bankszámlámról a megtakarított pénzem egy-egy tranzakció során. Hiszen aki netezik vagy digitális eszközt használ, annak védelemre van szüksége. Elég ártatlannak tűnő online felületeket látogatni, vagy mobil fizetést indítani netbankból, és máris veszélynek vagyunk kitéve, hiszen ma már nemcsak fizikálisan hardverről, de felhőből is el lehet az adatokat lopni. Én sem vagyok IT-s guru, de elmagyarázták nekem, hogy képzeljem el a digitális biztonságot. Nagyon egyszerű a kép: olyan, mint kulccsal bezárni az ajtót, amikor elmegyünk otthonról. Mindez havonta 1500 Ft-odba kerül az ESET otthoni szoftverével. Azt hiszem ez sokkal kevesebb, mint az ellopott adatok visszavásárlása. Sőt, most még ennél is kedvezményesebb a biztonság, mert a WPP20 kóddal 20% kedvezményt kapsz a laptopra, számítógépre telepíthető ESET Internet Security és a mobilok, tabletek védelmét ellátó ESET Mobile Security árából.
Ráadásul most fut egy nyereményjáték is, amiben egy sima jelentkezéssel VR szemüveget és power bankot is nyerhetsz július végén. (A játékszabályzat elérhető az ESET weboldalán.)
Kinek ajánlott az ESET?
Mindenkinek szükségre van a digitális védelemre, de különösen nagy virtuális veszélynek vannak kitéve a gyerekek, akik mindent a mobiljukon néznek, és óvatlanabbak is a neten. Szülőként pedig fontos, hogy az egész család online védelméről gondoskodjunk, beleértve az eszközeink és a személyes adataink biztonságát is.
De az idősebbek is ki vannak téve a kiberbűnözésnek, hiszen ők gyakran még csak ismerkednek az internettel, amit a bűnözők előszeretettel ki is használnak. Így rájuk gondolva az ESET-nél nyugdíjas kedvezmény is van.