Pár napja jelent meg Angelina Jolie meghökkentő bejelentése, melyben elmeséli, miért döntött a megelőző célú emlőeltávolító műtét mellett. A színésznő azért vállalta fel a nyilvánosságot, hogy felhívja a figyelmet a prevencióra. Ez tökéletesen sikerült, mert szinte pánikolva nézegeti napok óta minden nő ismerősöm a melleit és kutatja a szakirodalmat, ki milyen örökletes gént hordozhat. Éppen ezért gondoltuk, hogy aktuális ezzel a témával foglalkozni.
Ezen gének betegséget okozó mutációi exponenciálisan magas esélyt adnak az emlőrák kialakulására, ami egy életciklus alatt elérheti kumulatívan akár a 80%-ot is. Ehhez mérten az 50. életévet elérő BRCA1 mutációt hordozó nők több mint felében manifesztálódik az emlőrák. A BRCA génmutációt hordozó nők azonban nemcsak az emlőrákra, hanem petefészekrákra is hajlamosak.A BRCA gének autoszomális domináns öröklődést mutatnak és mivel autoszomális kromoszómán helyezkednek el, a DNS mutáció egyaránt lehet apai vagy anyai eredetű. Így az utódok esélye arra, hogy a családban előforduló génmutációt örököljék 50%, független attól, hogy melyik szülőtől örökölték. Az emlő-, és petefészekrákra genetikailag hajlamos nők egy része a hibás gént az édesapjától örökli. Nők és férfiak tehát akkor is lehetnek BRCA mutáció-hordozók, ha a családban anyai ágon sem emlőrák, sem petefészekrák nem fordult elő.
Magyarországon – a BRCA gének öröklött mutációi következtében – az emlőrákok kb. 7 %-a, a petefészekrákok 11 %-a, a férfi emlőrákok 33 %-a örökletes. A különböző faktorok, amik befolyásolják a rák kialakulását, illetve annak előrehaladását vagy késleltetését:
- az egyén neme, életkora
- a modifikáló gének
- bizonyos rizikót csökkentő operációk
- hormon hatások
- anti-hormon alapú kezelések (kemoprevenció)
A genetikai teszt szerepe, jelentősége:
- Cél annak megállapítása, hogy még idő előtt kimutatható legyen a betegségre hajlamosító genetikai eltérés. Ebben az esetben feltétlen szükséges az általánosnál jóval komolyabb és gyakoribb egyénre szabott rákszűrés illetve a prevenciós kezelések, vagy műtétek lehetőségeinek tisztázása.
- Annak megállapítása, hogy a korábban magas rizikójúnak hitt egyének közül ki az, aki nem örökölte az adott mutációt a családban – azaz mégsem hordozza a hibás gént (gyakoribb szűrések, anyagi és pszichés terhek alóli megszabadulás).
- A kapott genetikai információk fényében személyre szabott szűrési program és a betegség megjelenése előtti prevenciós kezelések megkezdése.
(képforrás: Vanity Fair)