Jakabovics Tibor, vegyész-filantróp-műgyűjtő-nemzetközi cégalapító-kutató figyelmeztetése a koronavírussal kapcsolatban felmerülő tévhitekről és a tényleges védekezési lehetőségekről.
A nyilvánosság előtt ritkán megszólaló, hazai tulajdonú, innovatív kreációit Magyarországonis fejlesztő és gyártó, több tíz országban értékesítő nemzetközi cégcsoport alapítója szerint nem elégséges, ami a világban és hazánkban történik a koronavírus járvány megfékezése kapcsán, ezért fontosnak tartja, hogy a veszélyeztetett lakosság tisztában legyen néhány fontos és eddig kevéssé hangsúlyozott ténnyel. Szerinte drasztikus és azonnali intézkedések szükségesek nagyobb veszélyek elkerülése érdekében:
- Sajnálatos, hogy mind a kínai, mind más országok hatóságai jelentős részben gazdasági kérdésként kezelik a vírus megfékezését és nem kizárólag egészségügyi válsághelyzetként. Ez akadályozza a tisztánlátást és a helyes döntések meghozatalát. A vírus nem kizárólag emberi hordozón keresztül terjed, így az áru- és személyforgalom drasztikus korlátozása, fokozott ellenőrzése több mint indokolt lehet.
- Egyes légitársaságok felfüggesztették a Kínába tartó és a Kínából érkező járataikat, ami első lépésként, a járvány kitörésének korábbi fázisában hatékony lehetett volna, hiszen a fertőzés Kínából indult, és onnan terjedt tovább. Ma azonban indokolt volna a légiközlekedésnek és a tömegközlekedés bizonyos más ágainak azonnali és általános leállítása, mégpedig világszerte és kivétel nélkül.
Túlságosan nagy kockázat a már fertőzött, Kínán kívüli vagy általában kínai régiókból utazók fogadása, mivel fokozott annak a veszélye, hogy olyan hordozó személyekkel álltak kapcsolatban, akikről nem is tudtak, és még most sem tudnak. Más, fertőzöttnek nem vélt területekről fogadni látogatókat szintén az orosz ruletthez hasonló értelmetlen kockázatvállalás, ami szintén tevőlegesen segíti a vírus gyors terjedését a hordozók és betegek beazonosíthatóságának hiányos volta miatt.
- Kulcsfontosságú megérteni, hogy a fertőzöttek egy része esetében nem tapasztalható megbetegedés, sokan csak hordozzák, és átadják a vírust. Mások a lappangási idő alatt, mely akár valamivel több lehet, mint két hét, nem tudván fertőzött és fertőző voltukról, utaznak, mozognak, ezért hordozó mivoltukból adódóan ugyancsak tömegesen fertőzhetnek. Így szinte megbecsülhetetlen a már megfertőzött, de nem felismert vírushordozók száma is, ami súlyos, igen nehezen kezelhető helyzethez vezethet. Ez a populáció újabb, kontrollálhatatlan megbetegedés hullámot generálhat, a becsléseket jóval meghaladóan nőhet a megbetegedések száma. A jelenlegi 2-3%-os halálozási arány ugyan csökkenhet, de még a feleződés is igen magas mortalitást jelent.
- A vírus terjedésének megakadályozása, lassítása az előbbi okok miatt a szokásosnál jelentősen nehezebb. Nagyon valószínű, hogy a fertőzöttek száma nagyságrendekkel nagyobb, mint a publikált, ismert esetek száma.
5, A jelenleg hiánycikként számontartott szájmaszkok nem arra nyújtanak megoldást, amire szeretnénk. Ezek ugyanis nem vagy alig védik használójukat a fertőzéstől. A prevenciót ugyan segíthetik, de pont fordított hatásmechanizmussal: ezekkel a fertőzöttekről megy át nehezebben a kór másokra. Az FFP3 védelmi szintet nyújtó, munkavédelmi légzőmaszkok lényegesen jobb védelmet jelentenek a megfertőződés ellen, de hozzájutni már ezekhez sem igen lehet. A H1N1 vírus pusztítása során az egyik nagy innovatív gyógyszeripari cég által kifejlesztett egészségügyi maszk véd magától a megbetegedéstől, de jelenleg ez is hiánycikk, és a gyártásukra, logisztikájukra nem lehet azonnal termelő kapacitásokat állítani, ezért a terjedés ismét csak gyorsabb lesz, mint szeretnénk.
A prevenciós lépések betartása mégis rendkívül fontos. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) 2020. január 27-én kiadott közleményében jelezte, hogy a járvány további globális terjedése valószínű. Ha az Európai Unióban észlelt esetekre és azok hatására időben és szigorúan alkalmazzák az IPC (Infection Prevention and Control) intézkedéseit, akkor alacsonyabb szinten lehetne tartani a közösségi környezetben történő tartós terjedés valószínűségét. A jelenlegi intézkedések azonban nem elég szigorúak. Nem akkor kell szigorítani, amikor már nagy a baj, hanem a megelőzésre kellene fókuszálni azonnali szigorral. Több figyelmet érdemes fordítani az alapvető személyi higiéniára, csökkenteni kell a vírusnak való kitettség kockázatát, és pánik nélkül fel kell készülni arra, hogy a következő 60-120 nap akár kritikus is lehet a vírus terjedése szempontjából. Javaslatok:
- A következő napokban vagy hetekben vásároljunk a család számára legalább 90- 120 napra ásványvizet és tartalék élelmiszereket, konzerveket, fagyasztott és tartós élelmiszert, lehetőleg online.
- Mossunk alaposan kezet szappannal vagy alkoholos tartalmú készítményekkel minél gyakrabban, különös tekintettel hazaérkezéskor, a toalett és más, gyakran használt bútorok, kilincsek és étkezéssel összefüggő felületek használatát követően.A jó kézmosás fél perces, és az ujjak közét, a körmöket, a kézhátat és csuklót is meg kell tisztítani. Ellenőrizzük a cipőink tisztaságát is az otthonunkba belépés során!
3., Kerüljük a szemünk, orrunk és szánk érintését, ha a kezünk nem tiszta! Viseljünk olyan szemüveget nyilvános helyen, ami megvéd a levegőből átszűrődő részecskéktől.
4., Maradéktalanul be kell tartani a tüsszentés szokásos etikettjét – zsebkendőbe tüsszentsünk vagy köhögjünk! Kerüljük a tömeget, és egymás érintését: nem most van az ideje a kézfogásnak, a puszinak!
5., A tényleges járványhelyzet kialakulásakor, de már előtte is biztonsági célból használjunk bármilyen, de ha lehet, speciális, többrétegű légszűrős arcmaszkot, ha még be tudunk szerezni valahonnan!
6., Fertőtlenítsük gyakran azokat a felületeket, amelyet sokan megérintenek, vagy ami mások arcának a közelébe kerül. (Pl. munkahelyen az ügyfelek fogadásához használt asztal lapja vagy a kasszánál az elválasztó plexifal). Minél hamarabb szerezzük be a fertőtlenítésre alkalmas eszközöket, mert feltehetően azokból is hiánycikk lesz.
7., A tényleges járványhelyzet kialakulásakor, de akár már előtte is, egy darabig ne látogassunk közösségi eseményeket, és ha lehet, kerüljük a tömegközlekedést!Nem tudhatjuk, ki a vírushordozó, hiszen ők sem tudják ezt magukról.
8., Kerüljük beteg személyek közvetlen környezetét!
9., Maradjunk otthon, ha a betegségnek a legkisebb kockázata is megjelenik, gondoljunk felelősen embertársainkra!
10., Ha láz, köhögés vagy nehéz légzés ütné fel a fejét, mindenképpen azonnal menjünk orvoshoz!
11., Kerüljük a nyers ételeket vagy az állati szervek fogyasztását és a piacokat, ahol élő állatok vannak! Kerüljük az állati ürüléket, fokozottan ügyeljünk kutyánkra, és arra, hogy mit hoz a lakótérbe vagy közvetlen környezetünkbe!
12., Kerüljük az olyan országokat, ahol a vírus komoly terjedéséről számolnak be és az olyan személyeket, akik az elmúlt időszakban gyakran utaztak külföldre!
Megnyugtatásul Jakabovics Tibor kiemelte: a mostani járvány is mutatja, hogy a nemzetközi tudományos társadalom milyen jól kooperál, és milyen fejlődésen ment keresztül a technológia csak az elmúlt években. Virológus szakemberek is alátámasztják, hogy minden eddiginél nagyobb sebességgel folynak a vírussal kapcsolatos kutatások: heteken belül izolálták a vírust Kínán kívül is, megismertük a genetikai szekvenciáját, van már rá specifikus teszt is. A vakcina kifejlesztése és tesztelése azonban évekbe is telhet. A vírus mostani, akut terjedését és világ járvánnyá válását csak a racionális járványvédelmi intézkedések és az egyéni odafigyelés tudja lassítani!
———————————————————————————————————————————
Jakabovics Tibor, vegyész-filantróp-műgyűjtő-nemzetközi cégalapító-kutató több milliárd forint forgalmat bonyolító nemzetközi ismertségű, de hazai fejlesztésű kozmetikai kreációk feltalálója és gyártója.A világ egyik leggyorsabban növekvő kozmetikai termékcsaládját már közel 30 országban forgalmazza a társaság értékesítési hálózata.Az alapító jelentős filantróp tevékenységet folytat, ezidáig 300 millió forintot meghaladó összeget adományozott különböző szervezeteknek és ügyeknek, a Mikulásgyártól kezdve sportolók gyógyulását, rehabilitációját, gyermekek képzését támogatva. Jakabovics Tibor 2016-ban jól felszerelt molekuláris biológiai kutatóintézetet hozott létre, ahol magasan képzett farmakológus, biokémikus és nanotechnológus szakemberek dolgoznak vele együtt. Számos fejlesztést tudományos együttműködések keretein belül végzik magyar egyetemi és intézeti kutatóműhelyekkel karöltve. Jakabovics Tibor az évek folyamán több ezer darabból álló képzőművészeti gyűjteményt hozott létre, amelyet hamarosan a nagyközönség elé tár. Hobbija a futás és a természet, felesége és három gyermeke van.
Háttér – koronavírus
Mi is ez az új koronavirus, és hogyan védekezhetünk a fertőzéstől?
Az új vírus neve 2019-nCoV – 2019-es Új Koronavírus, amelyet a felső légúti megbetegedések kiváltó okaként azonosítottak Kinában. A koronavírus – légúti betegségeket okozó virusok csoportjába tartozik, olyan ismert családtagokkal, mint a hétköznapi influenza, Súlyos Akut Légzési Szindróma (SARS) és a Közel-Keleti Légzési Szindróma (MERS).
Mivel a vírus annyira új, emiatt nagyon kevés ismeret áll rendelkezésünkre. Három nemzetközi kutatócsoport is megkezdte a járványt okozó új 2019-nCoV koronavírus elleni vakcinák kifejlesztését, amely rendszerint évekig is eltarthat.
2019-nCoV fertőzés leggyakoribb klinikai tünetei a magas láz, a száraz köhögés, a mellkasi fájdalom, a légzési nehézségek és a fáradékonyság. A tünetek a betegség korai stádiumában enyhék vagy közepesen erősek. A mellkasról készült röntgenfelvételek szerint mindkét tüdő érintett lehet.
A koronavírus emberről emberre is terjed, a fertőzés történhet köhögés ill. tüsszentésen keresztüli légcseppek közvetítésével ill. a vuhani egyetem Zsenminpi kórháza és a vuhani virológiai intézet szakértői szerint a fertőzöttek széklete is fertőz. A legújabb ismeretek szerint az új koronavírus már azelőtt fertőző, még mielőtt a tünetek megmutatkoznának a betegen – a lappangási idő 10-17 nap között van. Ez azt jelenti, hogy könnyebben és így gyorsabban terjedhet, mivel az emberek tovább képesek terjeszteni egymás között a betegséget, még mielőtt megtudnák, hogy valójában már betegek és megfertőződtek. Legyengült immunrendszerrel rendelkezők esetében (például újszülötteknél, időseknél) a vírus befolyásolhatja az alsó légutakat, és a megbetegedés a közönséges meghűléstől az atípusos tüdőgyulladásig terjedhet, amely a súlyos akut légzőszervi szindrómához hasonlóan halállal is végződhet a jelentések szerint.