Vakító fehér pályák, rikítóan kék ég, és a téli napfény jókedvre derít! Összegyűjtöttük a legjobb bőrvédő és –ápoló tippet, hogy a te arcod is ragyogjon a sípályán!
Télikabát az arcra
Csillogó hó, ragyogó napfény, fogvacogtató hideg – meseszép világ. Ha azt szeretnéd, hogy az arcod is olyan jól érezze magát ebben a jeges Csodaországban, érdemes felkészülni a sí- vagy snowboardos telelésre. A leégés elkerülése érdekében fontos megerősíteni a bőr védőrétegét. Ez a hámsejtekből és lipidekből álló védőpajzs megvédi az arcot a folyadékvesztéstől, s ezzel egy időben megakadályozza a külső káros anyagok behatolását. Télen a bőr vékonyabb, ez a védőréteg pedig gyengébb, ezért krémekkel, bőrápoló termékekkel meg kell erősíteni. Ezt már a tisztításnál érdemes elkezdeni: a bőr nagyon élvezi a természetes olajokkal dúsított, kíméletes arctisztító tejnek vagy –folyadéknak. A testre a kíméletes, lágy kókusz-tenzideket tartalmazó tusolózselék vagy visszazsírosító tusoló olajok lehetnek ideálisak. Fürdeni szabad, de legfeljebb 10 percig és maximum 36 fokos, nem habzó tejes vagy olajos vízben. Fürdés után kend be a még nedves bőrödet testápoló olajjal, így a bőrödbe zárhatod a nedvességet. De jó a gazdag, nedvességpótló ureát tartalmazó, vagy kényeztető ligetszépe-olajos testápoló is. A száraz, irritált bőrűek számára tökéletes téli kísérők az úgynevezett DMS-szerkezetű (Derma Membran Struktur) krémek, melyeket a bőr természetes védőrétegéhez hasonlóan alkottak meg. Gyorsan egyensúlyba hozza a legérzékenyebb bőrt is, így fitt leszel minden szabadtéri élvezetre!
Testőr a pályán
A hegyvidéki napfény nagyon veszélyes. 1000 méterenként 15%-kal nő az UV-sugárzás. Az egyhetes hegyi pihenés alatt annyi napfény éri az arcot, mint ha egy hónapig nyaralnánk a Földközi-tenger mellett. Ráadásul a tiszta hegyi levegőben semmi sem szűri a napfényt – a városban a szmog és más levegőben lévő szennyeződés visszaveri a fény egy részét – így különösen erős a napsugárzás. A hideg miatt pedig nagyon sérülékennyé válik az arc. Mínusz 10 fokos külső hőmérséklet és relatív gyenge, 30 km/h-s szél mellett a bőr mínusz 24 fokot érez. A téli napozó krémek más összetételűek, mint a nyárra kifejlesztett változatok: a könnyű tejek ugyanis elpárolognak a bőrről. Ez a melegben kellemes hűsítő hatású, télen viszont még kellemetlenebb lehet, mert még hidegebbnek érezzük a külső hőmérsékletet, és akár enyhe fagyást is okozhat. A téli napozókrémek sokkal gazdagabbak, és értékes lipideket, például shea vajat vagy növényi viaszt tartalmaznak. Ezen kívül sejtvédő E-vitamint, és bőrnyugtató bizabololt vagy termálvizet – melyek megvédenek az arc túlzott kipirosodásától is. A fényvédő faktor a bőr érzékenységétől függően legyen 20 és 50+ között. Legfontosabb leégés elleni tudnivaló: minden órában krémezd be magad újra, csak így marad teljes a védelem. Ne feledkezz meg a hajtőről, a szemhéjról, a fülről – de legfőképp az érzékeny orról! Különben nem fogod tudni lemosni magadról a Rudolf becenevet… (a Mikulás piros orrú rénszarvasa)
Snow-how korcsolyázás közben
Nem csak a hegy tetején, a völgyben is szüksége van a bőrnek a védelemre: mindegy, hogy korcsolyázol vagy sétálsz a behavazott erdőben. A hidegben is használható nappali krémekben ezért vannak a bőrbarát lipidek mellett nedvességmegkötők, például hialuronsav vagy cukormolekulák. Ha túlságosan kifújja a szél az orrodat, vagy túl sokáig vagy kint a szabadban, az úgynevezett téli- vagy szélkrémek úgy hatnak, mint egy meleg sál. A bennük lévő méhviasz, növényi olaj, illetve shea vaj áthatolhatatlan, de lélegző védő filmet képeznek a bőrön – de egyáltalán nem ragacsos érzés, és nem is csillog. Ha viszont hazaértél, mindenképpen le kell mosni ezt a szélkrémet. A melegben ugyanis úgynevezett „hődugulás” keletkezik a bőrön, ez pedig elősegíti a vörös erek kialakulását, az érzékeny bőrűeknél pedig irritációt is okozhat. Külön ápolás kell az ajkakra is: mivel a felszín alatt nincs selymessé tevő faggyúmirigy, gyorsan kirepedezik. A méhviaszos, panthenolos és méz-kivonatos ápoló stiftek egy pillanat alatt visszavarázsolják bársonyosan puhává. Fontos: ne nyálazd folyton a szádat, ettől csak még jobban kicserepesedik! A hosszantartó, csókálló rúzsokat sem ajánlatos ilyenkor használni, mert ezek mindig kiszárítják egy kicsit az ajkakat.
(fotó: F&F)
Hűvös védelem kánikulában
Ha olyan szerencsés vagy, hogy a télből pár hetet egzotikus országban és napsütésben tölthetsz, akkor is jól fel kell készülni a nagy környezeti változásra. Este még hózáporban Budapesten, reggel képeslapra illő időjárásban a Maldív-szigeteken: aki a látszólag végeláthatatlan télből érkezik, csak egyet akar: napfényt, de dögivel. De vigyázat, télen a bőr nincs felvértezve a napsütés ellen, ezért egyharmaddal érzékenyebben reagál az UV-sugárzásra. Ideális, ha már otthon elkezdjük felkészíteni a bőrt a napozásra, és elkezdjük szedni a napvédő kapszulákat. Nyaralás előtt négy héttel ajánlatos elkezdeni a tabletták szedését. Az eredmény: a bétakarotin, a paradicsomból kivont likopin, a zöld tea és a kékszőlő kivonata antioxidáns hatású, ezek belülről erősítik a sejteket, így egyenletes és intenzív lesz a barnaság. Ennek ellenére a nyaralóhelyre érkezve az első napokban tartózkodj kizárólag az árnyékban. Ott is le fogsz barnulni, csakhogy a bőröd lassan hozzászokik az intenzív napsugárzáshoz. A magas fényvédő faktorszámú napozókrémek egyébként nem csak az UV-A és UV-B sugaraktól védnek meg, igazán sokoldalúak: a kaktusz-kivonat pótolja az elveszett nedvességet, az öregedés-gátló hatóanyagok megvédenek a ráncoktól és a pigment-foltoktól is, a mattá tévő anyagok megelőzik a nem kívánt fényes foltok kialakulását, egy áttetsző receptúra pedig a nem igazán szép fehér hatásokat előzi meg. Este, napozás után pedig a napozás utáni krémben lévő növényi olajok pótolják az elvesztett nedvességet, az ásványi anyag-komplex pedig stimulálja a bőr saját védekező rendszerét.