Sokszor gondoltam tiniként, igazságtalan, hogy csak mi nők vérzünk havonta. Tudom, hogy ez elég buta kijelentés, bár mentségemre szóljon, abban az időben még nem értettem, hogyan működik a testem és mennyire fontos része az egészséges test működésének, még ha nagyon kellemetlen is. És akkor még nem hallottam a miómáról…
Már felnőtt nőként, a nőgyógyászom szülés utáni kontroll vizsgálaton talált egy foltot. Mondta, hogy ezt meg kell vizsgálni, de valószínű mióma. Megnyugtatott, hogy ez jóindulatú daganat, de maga a szó, hogy daganat, ott visszhangzott a fülemben egészen addig, míg nem jött meg az eredmény… Ha egy hónap múlva nem húzódik vissza, akkor lesz vele teendő, búcsúzott tőlem a doki. Szerencsére visszahúzódott, de addig én már a temetésem is megterveztem kétszer. Ezért is fontos, hogy minél hamarabb, és minél többet tudjunk erről.
Megértés, megélés és megküzdés. – Ez a három hívószó áll annak a projektnek a hátterében, amelyen a Felelősen Magadért Egyesület (FEME) szakértői tavaly, 2023 nyarán kezdtek el dolgozni. A cél olyan edukációs, könnyen befogadható, emocionális filmek elkészítése volt, ami hatékonyan foglalja össze a miómával való együttélés legkellemetlenebb, legjellemzőbb tüneteit, és rávilágít arra, hogy nem kell hagynunk, hogy a mióma uralja az életünket. Személyre szabott terápiával mióma mellett is újra teljes életet élhetünk.
HIÁNYPÓTLÓ KUTATÁST ÉS ÉRZÉKENYÍTŐ MIÓMA KISFILMEKET IS KÉSZÍTETT A FELELŐSEN MAGADÉRT EGYESÜLET
FEME mióma edukációs film (youtube.com)
Lehet teljes az életed miómával – YouTube
A Felelősen Magadért Egyesület (FEME) immár 6 éve dolgozik azért, hogy a nők tudatos döntést hozhassanak, ha egészségükről van szó. A szakértők által alapított közhasznú betegszervezet fő fókuszterülete a női szerveket érintő jóindulatú, de az életminőséget jelentősen rontó betegségek, így többek között a mióma is. A méh jóindulatú daganatos megbetegedése minden 4. fertilis korú nőt érint, és bár már számos kezelési lehetőség létezik, a méheltávolítások közel 70%-ára mióma miatt kerül sor Magyarországon1. Az egyesület célja, hogy tabuk nélkül beszéljen erről a betegségről, és a nők tudják, milyen lehetőségeik vannak, ha miómát diagnosztizálnak náluk. Ennek szellemiségében a FEME kutatást indított érintett nők körében, hogy valós visszajelzések alapján edukációs filmeket készítsen, mely felhívja a figyelmet arra, hogy mennyi nehézséget, lemondást, fájdalmat és félelmet jelent a mióma a mindennapokban.
A kutatás a következő fontos tényekre világított rá:
- Sokan még mindig természetesnek gondolják a fájdalmas, erős menstruációt, holott ezek a tünetek közel sem azok, számos betegség húzódhat a hátterükben.
- A mióma diagnózisa félelmet ébreszt a nőkben, aggódnak, hogy rosszindulatú megbetegedéssel állnak szemben.
- A mióma a mindennapokban plusz energiát, odafigyelést és lemondást követel.
- A miómával érintettek félnek, hogy a betegség tönkreteszi a párkapcsolatukat, szociálisan elszigetelődnek.
- A méheltávolítást csak legvégső esetben választanák a megkérdezett nők.
- A beteget körülvevő szociális kapcsolatok minősége sokat számít a megküzdésben
Merjünk beszélni róla, tudjuk, hogy miómával is lehet újra teljes az életünk!
A kutatási eredmények alapján egyértelműen látható, hogy fontos, hogy tabuk nélkül beszéljünk a miómáról, a lehetséges tünetekről, és felhívjuk a társadalom figyelmét arra, hogy mennyi lemondással járhat a betegség. Ugyanakkor beszélnünk kell arról is, hogy a megfelelő, személyre szabott terápiával újra teljes életet élhetnek az érintett nők.
Az üzenet hatékony átadásához a FEME edukációs filmeket készített, melyben Janicsák Veca énekesnő is megszólal, aki érintettként támogatta az egyesület küldetését, hogy a miómával küzdő nők és családtagjaik tudják, nincsenek egyedül a problémáikkal.
A filmek fő üzenete, hogy nem kell egyetlen nőnek sem hagynia, hogy a mióma uralja az életét. Legyenek tudatosak, találják meg nőgyógyászuk segítségével a számukra megfelelő kezelési lehetőséget, hogy újra teljes életet élhessenek.
A FEME csatornái:
Web: www.feme.hu
Facebook: Felelősen magadért | Facebook
Spotify: FEME – Nőkről, nőknek – tabuk nélkül
YouTube: FELELŐSEN MAGADÉRT EGYESÜLET